Przejdź do treści

Kampania „Znamię! Znam je?”

Już kolejny rok nasza szkoła bierze udział w kampanii „Znamię! Znam je?”.
Uczniowie kl. VII i VIII podczas lekcji prowadzonych w ramach kampanii dowiadują się czym jest czerniak i dlaczego tak ważna jest jego szybka diagnostyka. Poznają Złote Zasady ochrony przed tym nowotworem. Program „Znamię! Znam je?” ma na celu zwiększenie świadomości  społecznej w zakresie profilaktyki czerniaków. Organizatorami ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021 jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej
w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko 2017 roku zanotowano około 165 tysięcy nowych rozpoznań nowotworów złośliwych, w tym prawie 3 800 czerniaków skóry.  Co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wynika ze zmiany zachowań Polaków: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej ochrony oraz nieodpowiedzialnego opalania w solarium. Dlatego zwiększanie wiedzy na temat czerniaka wśród młodzieży jest tak szczególnie istotne. Charakterystyczną cechą czerniaków jest agresywny wzrost i możliwość powstawania przerzutów.  Jednak jego usunięcie w najwcześniejszym stadium daje właściwie 100% szans na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i szybka diagnoza – informuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka i Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Aby ustrzec się przed czerniakiem powinniśmy pamiętać o kilku ZŁOTYCH ZASADACH – radzi prof. Rutkowski. ZŁOTE ZASADY, które mogą uratować nam życie to:

  • Niekorzystanie z solarium!
  • Unikanie nadmiernego słońca, zwłaszcza w godzinach 11.00-16.00.
  • Stosowanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB.
  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych
  • Regularne oglądanie skóry, co pozwoli szybko zidentyfikować ewentualne nowe
    i nietypowe zmiany
  • Niezwłoczne zgłoszenie się do dermatologa lub chirurga onkologa, jeśli zauważymy, że z naszym znamieniem dzieje się coś podejrzanego 

Czerniaka będziemy mogli zidentyfikować w szybki sposób, jeśli poznamy jego cechy charakterystyczne.

Określa się je przy pomocy kryteriów ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution):

A –   asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,

B –   brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,

C –   czerwony lub czarny i niejednolity kolor

D –  duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,

E –   ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

/-/ Paulina Tucholska

 

plakat-znamie-znam-je zdjecia-

material-pomocniczy-znamie-znam-je