Przejdź do treści

Świat żegna Elżbietę II

8 września zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Zasiadała na tronie od 1952 roku. Miała 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią w historii brytyjskiej Korony. Rojaliści widzieli w niej symbol wielowiekowej tradycji, natomiast współcześni republikanie, historyczny anachronizm, który nie powinien od dawna istnieć. Świat postrzegał ją inaczej. Dla odwiedzających Wielka Brytanię turystów królowa była uosobieniem bajki, która w innych europejskich krajach przywdziała skromniejsze szaty. Ale nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy monarchii nie mogli odmówić Elżbiecie II osobistej klasy     i poświecenia w służbie publicznej. W pozycja zawsze była niewzruszona. okresie największych politycznych zawirowań jej Była głową państwa nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale w 15 innych krajach Wspólnoty Narodów. Jej podobizna widniała na monetach, banknotach i znaczkach. Uczniowie klasy 6 w ramach języka angielskiego wykonali mobilną prezentację ku czci królowej. Zaprezentowali ją swoim młodszym kolegom. Powstał też piękny rysunek wykonany przez uczennicę klasy V.