Skip to content

Spotkanie autorskie w bibliotece szkolnej.

Najważniejszym zadaniem biblioteki jest  propagowanie czytania książek, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, sięganie po książkę.  Biblioteka szkolna, podejmuje różnorakie działania aby szerzyć czytanie, zainteresować dzieci i młodzież literaturą. Spotkania autorskie ‘czyli twarzą w twarz’ z pisarzem jest jedną z form propagowania czytania książek, które nie są obowiązkowe, nie są lekturami.  W kwietniu bieżącego roku biblioteka szkolna zorganizowała takie spotkanie  z pisarką  – Dorotą Mularczyk.

Dorota Mularczyk jest autorką  książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci w wieku od 9-14 lat. Napisane książki  to klimat wielkiej  przygody, fantazji, akcja, barwne wydarzenia o raz zawarte ważne i potrzebne  wartości jak przyjaźń i współpraca. Nie ma w nich przemocy, wulgaryzmów i krwawych scen.

Całe spotkanie podzielone było 5. różnych obszarów i trwało 4 godziny.

  1. część „Opowieści ze świata pszczół przeznaczona była dla najmłodszych . Dzieci obejrzały ciekawy film o pszczółkach w nawiązaniu do książki „Kubuś Puchatek”.

2 . część to spotkanie autorskie dla klas od III  do VI. Dzieci dowiedziały się o pracy pisarskiej, skąd biorą się pomysły, zaproponowanie różnych książek do czytania.

W 3.  części  „Pisać każdy może” – tworzone zostały przez dzieci opowieści, każdy uczestnik spotkania dodawał swoje pomysły  z czego na koniec powstała zabawna opowiastka.

Część 4. pt. „Klawiatura obok pióra” – to połączenie spotkania autorskiego a poprowadzeniem dyskusji na wesoło wg ustalonego schematu, dzięki któremu dzieci same odkrywały co jest dla nich najbardziej wartościowe, komputer czy książka.

Natomiast część 5.  „Głowa wolna od uzależnień” – to dyskusja, polemika miedzy uczestnikami jak nie dać się przeciągnąć na ciemną stronę wirtualnego świata i jak bronić się przed używkami np. papierosami, ‘dopalaczami’, narkotykami, alkoholem.

W każdym spotkaniu brała udział inna grupa uczniów w zależności od tematu i zainteresowań.

Autorka na koniec spotkania wpisała dedykację i autograf do książek, które kupili uczniowie a biblioteka szkolna otrzymała w darze kilka również zaopatrzonych w autograf.

A. M.