Przejdź do treści

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowie wraz z delegacją uczniowską i harcerzami uczestniczyli w obchodach  Gminnych Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ku czci Niezłomnych, 1 marca 2021 o godz. 10:00 w Kościele Parafialnym w Opatowie odprawiona została  msza święta. Po nabożeństwie, przy skwerze w Opatowie oraz pod Tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych w Łęce Opatowskiej zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Żołnierze Wyklęci to niezłomni bojownicy o Polskę niepodległą, którzy po II wojnie światowej zbrojnie stawiali opór Związkowi Radzieckiemu. Dochowując wierności żołnierskiej przysiędze i zawołaniu „ Bóg – Honor – Ojczyzna” ginęli w nierównej walce. Tropieni, torturowani, poniżani, wyszydzani, skazywani na śmierć w sfingowanych procesach oddawali życie za wolną Polskę. Wielu z nich nie ma grobów, ich ciała funkcjonariusze NKWD, UB czy służby więziennej zakopywali w tajemnicy.  W 2010 roku zostało ustanowione  święto państwowe – „1 marca – Narodowe Święto Żołnierzy Niezłomnych”, które jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.