Przejdź do treści

Wiosna na działce

1.Spacer do ogrodu – obserwacja roślin i zwierząt.

– rozmowa z dzieckiem na temat: jakie prace wykonujemy wiosną w ogrodzie (kopiemy ziemię, grabimy, siejemy nasiona, podlewamy), jakich narzędzi potrzebujemy?

– próba wykopania dżdżownicy – obserwowanie. Zapoznanie z wyglądem dżdżownicy, jak porusza się dżdżownica? (pełza, wsuwa się pod ziemię). Dżdżownicę można zobaczyć w internecie.

2.Słuchanie ciekawostek na temat dżdżownicy.(5 l.)
Dżdżownica porusza się dzięki mięśniom wora skórno-mięśniowego. Twarde włoski umieszczone na dolnej części umożliwiają jej ruch do przodu i kopanie kanalików w ziemi. Dżdżownica nie ma wyodrębnionej głowy ani oczu. Reaguje jednak na światło. Prowadzi nocny tryb życia. Ponieważ oddycha przez skórę, musi przebywać stale w wilgotnym otoczeniu. Promienie słoneczne wysuszyłyby  jej skórę, dlatego w dzień przebywa pod ziemią. Na powierzchnię ziemi wychodzi w nocy. Zwierzę możemy zobaczyć na powierzchni ziemi w deszczowe dni, gdy woda zaleje mu korytarze. Dżdżownica żywi się zbutwiałymi liśćmi i innymi częściami roślin, które wciąga do swoich kanalików. Niestrawione części roślin i ziemię, którą połyka na różnych głębokościach, wydala na powierzchnię ziemi. Przyczynia się w ten sposób do wymieszania gleby z różnych warstw. Kanaliki, które drąży dżdżownica, spulchniają glebę i ułatwiają do niej dostęp powietrza i wody. Im więcej dżdżownic w glebie, tym jest ona lepsza. Dlatego rolnicy i ogrodnicy starają się chronić te zwierzęta.