Przejdź do treści

Książka na wiosnę!

„Opowiem Ci mamo, skąd się bierze miód” – Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński.    Wiek: 6+

Pouczająca lektura, z mnóstwem wiadomości na temat pszczół i miodu. Krótkie wierszyki, piękne kolorowe ilustracje. W zabawny sposób wyjaśniają, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka i środowiska. Autorzy zachęcają do kreatywnej zabawy.

„Detektywi z klasztornego wzgórza” – Zuzanna Orlińska.     Wiek: 9 +

W Czerwińsku pojawia się tajemniczy Trąbiszewski. Twierdz, że jest artystą i chętnie pomoże przy pracach konserwatorskich w zabytkowym klasztorze. Jednak nie przejawia talentów w tym kierunku, najbardziej interesują go klasztorne drzwi. Jego dziwne zachowanie zwraca uwagę nastolatków Bronki i Jerzyka, tym bardziej że za kilka dni w miasteczku ma się pojawić prezydent. Czyżby Trąbiszewski planował zamach? Świetny kryminał a w tle znane postacie z XX-  lecia międzywojennego.

„Rzeka” – Emilia Kiereś.               Wiek: 10 +

Młodziutki Kilian wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu ojca, który nie wrócił z wojny. W ciągu kilkunastu miesięcy mężnieje, spotyka na swej drodze ludzi złych i dobrych, poznaje smak porażki                     i zwycięstwa. Pięknie napisana opowieść o dojrzewaniu, odwadze, honorze i miłości.

„Zielony wędrowiec” – Liliana Bardijewska.   Wiek: 6+

W szarej krainie Stworii pewien Stworek odkrywa, że stał się zielony. Postanawia odszukać krainę, gdzie wszystko jest zielone. Prowadzi do niej długa droga przez miejsca o różnych kolorach. Po drodze zielony wędrowiec spotyka różne stworzenia, doświadcza prawdy, że inny nie znaczy gorszy. Mądra książka o tolerancji.

„Misja: przetrwanie. Wilczy szlak” – Edward Michael „Bear” Grylss.    Wiek: 12 +

13-letni Beck i jego wuj muszą wylądować awaryjnie w dżungli. Czekają ich liczne przygody i niebezpieczeństwa. Znany brytyjski podróżnik i alpinista w książki wplata własne przeżycia i survivalowe porady. Cykl od dawna cieszy się popularnością wśród miłośników przygód. W Polsce ukazało się kilka części i wszystkie zbierają dobre recenzje. Warto przeczytać!

/-/ A. M.